Verblijf in Nederland, tijdelijk
Heeft u een familielid, vriend of kennis die tijdelijk naar Nederland wil komen? Als deze persoon of personen geen Europese nationaliteit hebben en weinig geld beschikbaar hebben om van te leven, moet u garant staan voor de eventuele kosten die de persoon tijdens het verblijf in Nederland maakt. Dit heet een bewijs van garantstelling.
Wat moet u doen?
- U vult een formulier in dat u kunt vinden op de website van de Rijksoverheid en u ondertekent dit formulier aan de balie in het stadhuis.
- De gemeente moet uw handtekening daarna legaliseren (zie legalisatie).
- U stuurt het formulier (met een aantal documenten) naar de Nederlandse ambassade of het Nederlandse consulaat in het land waar uw gast vandaan komt.
- De betreffende persoon moet dan mogelijk een visum aanvragen (dat verschilt per land van herkomst).
Voorwaarden
- Het verblijf in Nederland van de betreffende persoon mag maximaal 90 dagen duren.
Wat heeft u nodig?
Het ingevulde bewijs van garantstelling en/of particuliere logiesverstrekking en verder:
Als werknemer:
- kopie van uw arbeidscontract dat nog minstens 12 maanden doorloopt.
- kopie van de 3 laatste loonstrookjes.
- Kopie van uw identiteitsbewijs (paspoort of Nederlandse identiteitskaart).
Als ondernemer:
- recent uittreksel van uw inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel.
- uw meest recente definitieve aanslag inkomstenbelasting van de Belastingdienst.
- een recente winstrekening en verliesrekening, waaruit blijkt wat uw nettowinst is.